Коли, де і як вивішувати національний прапор і чого уникати, аби не продемонструвати зневагу до державного символу

Серпень 2020

– єПраво

 

Владислав і Віталій Власюк і вся команда єПраво вітають всіх українців з Днем Державного прапора України!

З нагоди свята ми підготували юридичні та протокольні рекомендації де, коли і як потрібно і доречно вивішувати національний прапор і чого уникати, аби не продемонструвати зневагу до державного символу.

Як має виглядати державний прапор?

 

Державний Прапор України являє собою прямокутне полотнище, яке складається  з  двох  рівних за шириною горизонтально розташованих  смуг:  верхньої  –  синього кольору, нижньої –  жовтого  кольору,  із  співвідношенням  ширини прапора до його довжини 2:3 (Постанова Верхової Ради України від 28 січня 1992 року «Про Державний Прапор України»).

Державний Прапор України описаний у Конституції України як стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

На Державному Прапорі не можна розміщувати предмети, емблеми, прикраси тощо. 

Державний Прапор ніколи і ніде не можна використовувати як прикрасу чи декорацію. З цією метою можна використовувати кольори Державного Прапора, і то лише у випадку державних чи національних свят, при державних урочистостях тощо. 

Зображення Державного Прапора не можна використовувати на рекламах, оголошеннях, заставках. 

Коли потрібно вивішувати державний прапор?

 

Указом Президента України встановлено День Державного Прапора України та передбачено щороку 23 серпня о 9-й годині проведення офіційної церемонії підняття Державного Прапора України в Києві та Севастополі, обласних та районних центрах, інших населених пунктах України, за участю діячів  науки  та  культури, представників  міжнародних,  громадських,  релігійних організацій, політичних партій. Указ також передбачає, що державний прапор має бути вивішений щорічно у День Соборності України (22 січня),  День  Перемоги  (9  травня),  День Конституції  України (28 червня),  День Державного Прапора України (23 серпня), День незалежності України (24 серпня), День захисника України  (14  жовтня), День Збройних Сил України (6 грудня) та під час проведення загальнодержавних заходів.

Де можна розміщувати державний прапор?

 

З 2000 року Постановою ВРУ «Про встановлення державної символіки на фасадах і в приміщеннях Верховної Ради України» закріплено порядок її розміщення в/на будівлі парламенту.

Указом Президента України «Про Державний Протокол та Церемоніал України» визначено порядок розміщення Державного Прапора під час прийому в Україні представників іноземних держав.

Державний Прапор при вивішуванні серед інших прапорів має займати перше, найпочесніше місце. Він вивішується або вище за всі інші, або у фронті інших прапорів займає правий геральдичний бік. 

На зібраннях у приміщенні Державний Прапор розміщується на естакаді (подіумі) з правого боку від промовця; якщо Прапор виставляється з боку аудиторії, то займає правий бік фронтом до естради.

У процесіях Державний Прапор треба нести попереду всіх інших прапорів або вправо від них

​Повага до Державного Прапора означає:

 

Державний Прапор ні перед ким не опускається вниз.

Не можна ним салютувати.

Не можна схиляти його перед будь-якою особою чи предметом.

Не можна виставляти ушкодженого Прапора.

При вивішуванні Державний Прапор не повинен торкатися землі, підлоги.

Шанувати державні символи – конституційний обов’язок кожного громадянина.

Відповідальність за неповагу передбачена Кримінальним кодексом України:

 

Стаття 338. Ч.1 «Публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців або позбавленням волі на строк до трьох років».

Стаття 339. «Підняття Державного Прапора України на річковому або морському судні без права на цей Прапор – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів гро­мадян або арештом на строк до шести місяців».

 

Давайте працювати разом