Чому депутати не приймають екологічні закони?

Липень 2021

Наразі зусилля влади націлені на боротьбу з олігархами та розв’язання екологічних питань. А власників великого бізнесу турбує низка законів, які змусять змінити правила гри.

У лютому 2021 року в парламенті зареєстрували ще два законопроєкти. Вони змусять олігархів модернізувати свої заводи. А також дозволять повноцінну діяльність Держекоінспекції. Працівники постійно скаржаться, що їх не допускають до перевірок підприємств, які найбільше забруднюють довкілля.

Руками підконтрольних депутатів олігархи блокують усі ініціативи в парламенті. Голосів для ухвалення двох важливих документів досі не вистачає.

 

Що передбачає проєкт закону «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності»?

  • Це єдиний документ, який встановлює конкретні екологічні нормативи для підприємств,
  • процедура отримання документа буде публічною. Неможливими стануть кулуарні домовленості бізнесу з чиновниками. Документ дозволить контролювати викиди у воду, ґрунти й атмосферу, а також шумові забруднення,
  • підприємства повинні провести модернізацію відповідно до найкращих стандартів,
  • запровадять моніторинг 24/7. Дані про викиди будуть доступні в режимі реального часу.

Мета другого законопроєкту «Про державний екологічний контроль» — збільшення розміру штрафів за недопущення контролерів на об’єкти інспекції. Наразі штраф — 760 грн. Якщо документ ухвалять, то він зросте до 600 тис. грн, 1,2 млн грн та 1,8 млн грн, залежно від ступеня ризику.

Хто ж забруднює природу?

У березні 2021 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оприлюднило рейтинг основних підприємств-забруднювачів довкілля. За даними міністерства більшість підприємств-забруднювачів довкілля належать Рінату Ахметову. Він має фінансовий та медійний ресурс для блокування будь-яких ініціатив у парламенті. Про це не раз говорили представники влади.

У пресслужбі компанії ДТЕК Ріната Ахметова відмовилися коментувати свій вплив на ухвалення рішень у парламенті. Проте висловили невдоволення щодо поточних версій обох екологічних законопроєктів.

Наприклад, законопроєкт «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» порушує баланс державних та приватних інтересів, закладає широкі адміністративні повноваження державних органів. Так коментують проєкт представники ДТЕК.

Також у компанії кажуть, що потрібно передбачити реальні терміни проведення екологічної модернізації промисловості та енергетики, враховуючи стан підприємств цих секторів та готовності економіки.

Роман Абрамовський — міністр захисту довкілля наголошує, що в проєктах враховані всі вимоги бізнесу. «Якщо ми схвалили рух до європейської інтеграції, навіть у Конституцію вписали цей намір, дуже незрозуміло звучать питання, чому ми маємо рухатися в унісон з Євросоюзом», — заявив міністр.

 

Давайте працювати разом!