Екологічне рейдерство чи пошук справедливості?
Що таке екологічне рейдерство, як відрізнити його від захисту навколишнього середовища та інтересів мешканців

Грудень 2020

– ВЛАДИСЛАВ ВЛАСЮК, адвокат
Минулого року активно заговорили про так зване «екологічне рейдерство». Його суть полягає у тому, що екологічні організації та активісти юридичними інструментами добиваються зупинки промислових підприємств, діяльність яких пов’язана із впливом на навколишнє природне середовище.
Незважаючи на відсутність загальновизнаного визначення, на гіпотетичному рівні слід було б вважати ознаками екорейдерства:
W

Мета

Здобути грошову компенсацію від підприємства або інші вигоди.
W

Наявність порушень

Будь-який негативний вплив на довкілля є неправильним, однак іноді такий вплив знаходять із лупою, а іноді не помічають колоди у оці.
W

Спосіб

Зазвичай рейдерство супроводжується або неочікуваними органами (СБУ, наприклад), або неочікуваною активністю «профільних» органів та громадських організацій. Саме «наскоки» свідчать про екорейдерство.
W

Результат

Зменшення негативного впливу на навколишнє середовище – однозначно не рейдерство. Відшкодування потерпілим – скоріше теж про захист прав потерпілих. Закриття процесів і «забута» історія зазвичай є ознакою рейдерства.
Справа про пожежу на нафтобазі БРСМ

Чи не перший в Україні кейс, де суд задовольнив позов постраждалих від екологічного лиха, – справа про пожежу на нафтобазі БРСМ. Троє громадян отримали компенсації моральної шкоди по 43 тисячі за ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 17 листопада 2016 року. Цікаво, що предметом позову була моральна шкода, спричинена пожежею – це дозволило в рази зменшити розмір судового збору. Суд використав практику ЄСПЛ, зокрема «забруднення води є одним з чинників, які впливають на стан здоров’я заявників, а отже – на їх можливість користуватися своїм житлом, вести приватне та сімейне життя».

Порушення кримінальної справи за фактом створення нелегальних могильників

Спроба отримати компенсації за проживання поруч з відходами птахофабрики була неуспішною для селян, але цікавою спробою. 3 вересня 2018 року Печерський районний суд визнав жителів села потерпілими у кримінальній справі за підозрою в порушенні підприємством екологічного законодавства та створенні нелегальних могильників. Очікувався позов про компенсацію моральної шкоди селянам – схоже, його так і не подали. Зрештою, досудове провадження було доведено до завершення, і винних осіб покарано. Суд використав практику ЄСПЛ і максиму «поза розумним сумнівом». Цей кейс більше нагадує екорейдерство: ним серйозно займались правоохоронні органи і активісти і перебіг змінювався від надміру активного до майже нульового.

Справа про вирубку лісів

Не така масштабна, але теж цікава справа про вирубку лісів. ГО звернулась до господарського суду з позовом до Національного природного парку «Гомільшанські ліси» про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища (незаконна рубка лісу) в розмірі 39 тисяч. ГО мають усі підстави для представництва в суді суспільних інтересів в галузі, що відноситься до їх статутної діяльності. Крім того, інтереси держави в отриманні до держбюджету відшкодування за незаконну вирубку лісу співпали з «суспільним інтересом» про право громадян проживати в екологічно безпечному середовищі. Нині справа слухається по другому колу. Справа не схожа на екорейдерство – ні потерпілих, ні тривалого негативного впливу на здоров’я, ні компенсації в інтересах держави.

Як такі справи вирішують закордоном? Наприклад, останні років 10 компанія Shell здійснювала викиди перероблених нафтопродуктів в дельті річки Нігер. Місцеві жителі через представників-юристів звернулись до судів за місцем розташування головних офісів материнської компанії Shell. У 2015 році суд змусив Shell здійснити позасудове врегулювання та виплатити компенсацію у розмірі 55 мільйонів фунтів стерлінгів. З них 35 мільйонів розподілено між 15 600 особами, а 20 мільйонів виділено на інтереси громади. Це справедливий захист прав громадян на безпечне навколишнє середовище, незважаючи на потрібність іноземного інвестора для національної економіки.
Межа між «екорейдерством» і захистом прав тонка. Запропоновані критерії зазвичай дозволяють відрізнити екологічне рейдерство від нормальних юридичних дій для захисту прав людини. Балансом має бути етичне використання юридичних інструментів для забезпечення прав громадян на безпечне навколишнє середовище.
Опубліковано на Екологічній Правді

Працюймо разом!