Імовірний закон про олігархів. Про що він?

Червень 2021

Нещодавно у виданні «Дзеркало тижня» з’явилися фрагменти ймовірного законопроєкту про олігархів, який вже анонсував Володимир Зеленський.

Розробники закону про олігархів пропонують вважати ту людину олігархом, яка:

W

бере участь у політичному житті;

W

має вплив на засоби масової інформації;

W

здійснює контроль значної за обсягом господарської діяльності.

За даними ЗМІ, «участь у політичному житті» тлумачать як:

W

займання високої посади у держапараті;

W

пов’язаність із високопосадовцем;

W

фінансування чи безпосереднє керівництво партією;

W

контроль над ЗМІ, який «поширює інформацію політичного характеру».

Владислав Власюк, адвокат і співзасновник юридичної фірми «єПраво», коментує:

«Цей законопроєкт незвичайний. Бажання ініціаторів законопроєкту зрозуміле і, можливо, в чомусь справедливе. Але з консервативно-юридичної точки зору обраний шлях дещо спірний.

 

Обмежити участь олігархів у медіа та суспільно-політичному житті? Це звучить краще. Проте тоді незрозуміло, до чого тут положення, які стосуються економіки. І 82 мільйони для ярлика «олігарх» мало.

 

Здається, це не зовсім правильно змішувати в одному тексті різні концепції: антимонопольну і суспільно-політичну та медійну. А також додавати положення про заборону спілкування. Потрібно визначити, як взагалі можна юридично обмежити спілкування і потім ще й простежити дотримання цього обмеження».

Віталій Шабунін, керівник «Центру протидії корупції», коментує:

«Наразі Президент має достатньо повноважень, щоб боротися з олігархами без законодавчих змін. Він має під контролем Антимонопольний комітет. Його очолює подруга першої леді. Генеральна прокурорка була депутаткою від його партії.  

 

Обидві інституції мають достатньо повноважень, але й досі продовжують захищати олігархів. Наприклад, справа «Ротердам+», найбільша олігархічна схема Ахметова, закривалася вже чотири рази, хоч і була готова до передачі в суд. 

 

Новий закон не має ні судової реформи, ні ще більших повноважень для Антимонопольного комітету. Тож олігархам нічого не загрожує. Закон прописаний таким чином, що його правозастосування буде нікчемним.  

 

Хотів би вірити в те, що немає експертів, які можуть закон написати. Якби не було історії нехтування повноваженнями, що вже існують».

15 квітня Президент Зеленський анонсував законопроєкт, завдяки якому хоче зменшити вплив українських олігархів на державні процеси.

Офіційний документ ще не оприлюднений. Але, за словами Президента, серед критеріїв, за якими визначатимуть тих, хто може бути визнаний «олігархом», будуть наявність  медіа у власності  та наявність політичного впливу, а також великі обсяги активів.

Працюймо разом!