Як штучний інтелект замінює юристів

Лютий 2021

– Владислав Власюк, адвокат, партнер ЮФ «еПраво»
Не замінює, видихаємо! Принаймні, поки що. Штучний інтелект робить замість юристів рутинну роботу, розумний пошук і обробку big data.
1. Перегляд юридичних документів
Юристи опрацьовують величезні обсяги інформації. Зазвичай, з метою щось віднайти (або підтвердити відсутність). Компанія eBrevia використовує ШІ для перевірки даних договорів. Завдяки такій перевірці юристи можуть переконатись, що ключові контрактні дані та зобов’язання не пропущені. Схожа технологія використовується компанією LegalSifter.
2. Legal research
Пошук релевантної правничої інформації складний і довгий: пошукові запити можуть видавати до тисячі справ, які юристи не встигають опрацьовувати. Проте штучний інтелект може значно звузити пошукове поле, адже кожен юрист може натренувати його під конкретну сферу права. Компанія LexisNexis розробила продукт Context, який знаходить потрібний прецедент. Чим частіше Context застосовують, тим точнішим стає результат. Thomson Reuters розробили Westlaw Edge – програму для пошуку юридичної інформації, яка з 2018 року була вдосконалена алгоритмами штучного інтелекту. Тепер юристи можуть набагато швидше знаходити дані та навіть отримати поради та пропозиції, пов’язані з конкретною справою чи сферою права.
3. Due Diligence
Під час високовартісних операцій виникає потреба у належній перевірці всіх фінансових документів. Та існує велика вірогідність, що людина може допустити помилку. Щоб уникнути таких ситуацій, можна використати ШІ. Одним з прикладів є iManage. Хоча технологія не здатна замінити всі аспекти перевірки, завдяки підвищеній автоматизації ефективність перевірки значно зросла (замість 800 годин компанії витрачають лише 40).
4. Написання та управління договорами
ШІ може надавати стандартизовані шаблони для складання проектів договорів або виявляти конкретні слова для подальшого визначення виду цього договору. Компанія Kira розробила спеціальний інструмент, який супроводжує весь процес написання договору. Він допомагає ідентифікувати ризики та майбутні фінансові зобов’язання за договором. ШІ також може визначати, які пункти відсутні в договорі та які потребують доопрацювання, а якщо все добре, відправити його на перевірку керуючому.
Та чи справді готові компанії заміняти юристів на софт зі штучним інтелектом? Чи дешевший софт за майже безкоштовних помічників юристів? Використання штучного інтелекту юридичними компаніями заслуговує на окреме дослідження. Хороша новина – це зростання попиту на юристів-програмістів/інженерів алгоритмів.

Працюймо разом!