Налаштувати майбутнє: чим корисні юристи для штучного інтелекту

Лютий 2021

– Владислав Власюк, адвокат, партнер ЮФ «єПраво»
І чому вже зараз варто прописати правила застосування АІ.
В яких сферах вже працює штучний інтелект (АІ) та які це породжує правові дискусії, розповів Mind партнер юрфірми «ЄПраво» адвокат Владислав Власюк.

Вже зараз, за аналогією з періодом промислової революції, необхідні правові інновації – врегулювання АІ в такий спосіб, щоб наслідки його застосування стали корисними для всього суспільства.

Де вже є АІ (а ми й не знали)

Штучний інтелект – здатність комп’ютера виконувати завдання замість людини. Це і машинне/глибоке навчання, і розпізнавання мови/жестів, і чат-боти, і нейронні мережі, і роботи. АІ вже застосовують в медицині, юриспруденції, авіації, медицині, керуванні автомобілями та на виробництві.

Звичайно, що новації призводять до знищення цілих видів людської зайнятості. Однак не все так погано – на заміну приходять інші трудові функції.

Навіщо правові стандарти для АІ?
Без них – небезпечно для життя. Наприклад, АІ увірвався в медицину як аналітик радіологічних знімків. Виявилось, що його рішення не завжди були правильними. Проблемою стало те, що вибір алгоритмів і способи їх застосування ніяк не були врегульовані стандартами клінічних випробувань. Нові ж стандарти вимагають від дослідників АІ опису навичок, обставин використання, деталей взаємодії з людиною, аналізу випадків помилок тощо.

Тобто виявилося, що застосуванню АІ потрібне регулювання.

Що може містити в собі правове регулювання АІ

Де вже зараз штучному інтелектові потрібна юриспруденція:

  • захист персональних даних (основа АІ – збирання петабайтів персональних даних);
  • регулювання господарської діяльності з виробництва роботів чи програмного забезпечення;
  • питання цивільно-правової та кримінальної відповідальності;
  • авторські права на твори, написані штучним інтелектом;
  • кібербезпека й застосування АІ;
  • «змішана юстиція» та «юстиція штучного інтелекту», тобто застосування АІ в правосудді;
  • роль АІ в протидії зміні клімату і поширенню фейків;
  • права людини й дискримінація.

З унікального, хіба, правосуб’єктність АІ та [кримінальна] відповідальність. Але точно ніякого кінодраматичного «робот не може заподіяти шкоди людині внаслідок своєї дії або бездіяльності».

Деякі цифри правового врегулювання АІ

Станом на початок 2019 року вже 24 країни запровадили дозвільні закони щодо автономної експлуатації транспортних засобів і ще вісім наразі обговорюють це питання. 13 країн просунулися в дискусіях щодо обмежень використання летальних автономних систем озброєння. Конгрес Сполучених Штатів ухвалив близько 40 біллів щодо штучного інтелекту.

В Україні вже створено ефективний комітет із питань АІ, який напрацював і презентував концепцію розвитку штучного інтелекту. Водночас АІ потребує врегулювання на рівні закону України, принаймні в частині визначення. Правове врегулювання штучного інтелекту є одним із критеріїв AI readiness, у чому віднедавна допомагає Асоціація розвитку штучного інтелекту.

Основним лейтмотивом регулювання штучного інтелекту має бути одночасне заохочення його розвитку й обмеження породжуваних АІ ризиків. Україна може легко стати одним зі світових лідерів розвитку штучного інтелекту.

Давайте работать вместе!