Оренду житла хочуть змінити, а рієлторів – вивести з “тіні”

Серпень 2020

– Віталій Власюк

Верховна Рада готується зробити чергову спробу упорядкувати ринок оренди житла, вивівши його з тіні і змусивши платити податки.

До Верховної Ради був поданий законопроєкт “Про рієлторську діяльність” (№3618), який пропонує, зокрема, заборонити оренду квартир без рієлторів, пише сайт “Сьогодні”. А слідом за цим у Верховній Раді було зареєстровано кілька законопроєктів, що стосуються оподаткування доходів від оренди нерухомості.

Законопроєкт №3928, який називається “Про внесення змін до ст. 170 Податкового кодексу України”, пропонує знизити податкове навантаження на орендодавців вдвічі – до 9%. “Ухвалення цього законопроєкту дозволить забезпечити виведення з тіні значну кількість орендних операцій фізичних осіб, що внаслідок призведе до збільшення сплати податків до бюджетів усіх рівнів, зростання економіки і збільшення витрат на соціальну сферу в умовах фінансово-економічної кризи, викликаного пандемією COVID-19”, – написано в пояснювальній записці до законопроєкту.

 

Водночас альтернативний законопроєкт №3928-1, який називається зрозуміліше – “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів від здачі в оренду нерухомого майна”, – пропонує знизити ставку податку для орендодавців до 5%, а на період карантину – до 2,5%. Свою пропозицію автори законопроєкту аргументують практикою оподаткування оренди нерухомості за кордоном.

​Експерти вважають, що зниження ставки податку саме по собі не призведе до істотної детінізації бізнесу, оскільки на ринку залишаються невирішеними низка інших серйозних проблем.

 

Однією з таких проблем експерти вважають відсутність обліку нерухомості, яка здається в оренду.

 

Доходи від оренди нерухомості, як і будь-які інші легальні доходи, можуть і повинні обкладатися податком. Але при цьому слід вирішити низку питань, зокрема забезпечити ефективний моніторинг об’єктів нерухомості та їх фактичного використання. Зараз держава зовсім не завжди знає, що та чи інша квартира винаймається. Як і не має очевидних інструментів для відповідного контролю”, – говорить адвокат, керуючий партнер юрфірми “єПраво” Віталій Власюк.

Опубліковано на finance.ua”

Давайте працювати разом