Податкова амністія – одна  з ідей податкової реформи, яка може бути реалізована ближчими місяцями

Серпень 2020

– Віталій Власюк

Нульове декларування – поширена практика в різних країнах, яка дозволяла виводити значні сегменти економіки з тіні та наповнювала державний бюджет. Громадянам пропонують розповісти про всі неоподатковані заробітки і активи і заплатити з них мінімальний податок

Концепція нульового декларування вже узгоджена з МВФ, і президент внесе відповідний законопроект у Верховну Раду вже восени. Ідеться про допрацьований документ на основі законопроекту № 1232 (поданий головою Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетьманцевим).

Чим є податкова амністія?

Нульове декларування – поширена практика в різних країнах, яка дозволяла виводити значні сегменти економіки з тіні та наповнювала державний бюджет.

Громадянам пропонують розповісти про всі неоподатковані заробітки і активи і заплатити з них мінімальний податок. У проекті закону передбачається декларування фізособами прихованого доходу за загальною ставкою 5% або зниженою 2,5% – при інвестуванні в облігації держпозики.

При декларуванні негрошових активів буде стягуватися підвищена ставка.

Фіскали обіцяють не цікавитися, звідки у декларанта взялися гроші, будинки, квартири, машини та інше цінне майно.

Кого стосуватиметься податкова амністія?

Нульове декларування буде добровільним. Ніхто не зобов`язаний подавати інформацію про своє майно або доходи, з яких не сплачував податки. У разі прийняття закону, нульове декларування – це право особи.

Під нульове декларування підпадатимуть активи та доходи, які були отримані без сплати податків. Якщо особа отримувала зарплату, прибутки, доходи за весь період часу і платила податки, ці суми вже є легальними і не потребують повторної добровільної процедури легалізації.

Якщо у кого є змішана ситуація з «білими» і «сірими» доходами, то треба просто проаналізувати інформацію, з якої частини доходів вже були сплачені податки. І додатково задекларувати тільки «сірі» доходи. Відповідно, в податкових базах суми додаються, і щодо особи будуть враховуватися відомості про сукупний обсяг доходів.

Законопроектом № 1232 пропонують дозвільний, а не повідомний порядок податкової амністії. Що означає необхідність підтверджувати вартість об’єктів декларування (у разі, якщо немає якихось документів, що підтверджують придбання, потрібно буде замовляти оцінку активів) і ймовірність проведення фіскальними органами відповідних документальних позапланових невиїзних перевірок упродовж 180 днів із моменту завершення періоду нульового декларування.

Законопроектом прямо передбачено право фіскальних органів на підставі відомостей, зазначених у спецдекларації, донарахувати податкові зобов’язання в разі:

1) виявлення під час перевірки факту подання декларантом недостовірної інформації;

2) неможливості перевірити відомості спецдекларації через ненадання відповіді на вимогу податківців про підтвердження вартості активів;

3) одержання інформації про те, що на банківських рахунках немає коштів, розміщених там на 365 і більше днів (у разі, якщо декларант обрав пільгову ставку, що передбачає цю умову);

4) виявлення під час податкової перевірки того факту, що проведена декларантом оцінка вартості активів, зазначених у спецдекларації, не відповідає вартості цих активів.

Якщо декларант не сплачує або не вчасно сплачує погоджене податкове зобов'язання, то взагалі втрачає право на спецдекларування. До того ж виходить, що із "засвічених" у декларації активів, які фіскали не дозволили амністувати, декларант повинен буде сплатити податки за повними ставками (18 % ПДФО + 1,5 % ВЗ).

Як передбачено законопроектом, ставки оподаткування будуть диференціюватися залежно від того, в які активи будуть розміщуватися кошти, що легалізуються.

Загальна – 5% для грошей, які декларант покладе на банківський рахунок, 9% – для грошей і активів, які розміщуються за кордоном. Якщо мова йде про готівку в Україні, то це 18%. 2,5% — для тих, хто захоче інвестувати гроші в ОВДП.

Окрім того, декларації не можуть бути використані як докази, в буд-якому судовому процесі і у жодному слідстві, навіть у цивільному. Проте, якщо працівник декларує зарплату в конверті, то до нього – жодних питань, але проблеми з податковою можуть виникнути у самого підприємства.

Передбачається, що активи на суму до 300 тисяч гривень можна буде не декларувати.

Для можливості застосування пільгової податкової ставки у 5 % для валютних цінностей, включно з коштами на іноземних банківських рахунках, їх необхідно до подання спецдекларації розмістити на рахунках в українських банках на термін не менше ніж 1 рік (дострокове списання без втрати пільгової 5%-ї ставки можливе лише для цілей інвестування в будь-який інший актив, розташований (зареєстрований) на території України).

Відбілити корупційні доходи або прибуток від іншої злочинної діяльності не дадуть.

Амністія не буде звільняти від відповідальності за статтею 212 (ухилення від сплати податків) і 212-1 (ухилення від сплати єдиного соціального внеску).

Давайте працювати разом