Прокат електросамокатів у Києві є законним видом діяльності компанії BOLT

 

Серпень 2020

– єПраво

7 серпня міжнародна компанія Bolt запустила у Києві перший сервіс прокату електросамокатів. Юридична компанія єПраво здійснює юридичний супровід діяльності BOLT в Україні.

 

 

Сервіс прокату електросамокатів, на відміну від прокату велосипедів, не використовує стаціонарні централізовані парковки. Така система не потребує спорудження додаткових малих архітектурних форм або спеціально оснащених стаціонарних центрів паркування. Після завершення користування клієнти цього сервісу залишають електросамокат у будь-якому зручному місці, яке відстежує спеціальний мобільний додаток для цього сервісу. Тому вимога «прибрати несанкціоновано встановлені пункти прокату» є щонайменше некоректною, оскільки не можна прибрати те, що в жодний спосіб не було встановлено. Право користувача (мешканця чи гостя міста Києва) залишити електросамокат в тому чи іншому місці кореспондує його праву, як члена громади міста Києва, користуватись комунальним (спільним) міським простором.

 

​Діяльність із надання можливості користування електросамокатом через засоби мобільного додатку не передбачає необхідності отримання від жодного органу державної влади та місцевого самоврядування додаткового погодження, ліцензії, дозволу чи санкції.

Bolt є суб’єктом приватного права, а тому в своїй діяльності керується принципом дозволено те, що не заборонено законом. Чинне законодавство не вимагає від компанії узгоджувати всі свої дії з реалізації комерційних проєктів з місцевими органами влади.

Діяльність компанії Bolt щодо надання можливості користування електросамокатом здійснюється на підставі державної реєстрації компанії в Україні, ввезення електросамокатів із сплатою всіх зборів, податків, мит та необхідних платежів і подальшою сплатою передбачених законодавством податків із відповідної діяльності в Україні.

 

Виходячи з цього міська влада на сьогодні не може вимагати від компанії Bolt отримання будь-якого роду погоджень і дозволів, оскільки такі не передбачені законодавчо. Відповідно до законодавства України, діє принцип заборони для органів державної влади та місцевого самоврядування вимагати отримання документів дозвільного характеру, які не передбачені законом (ст. 1 Закону України “Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності”).

Здійснюючи діяльність з прокату електросамокатів, компанія Болт не порушила жодних норм діючого законодавства України, рішень місцевих органів влади столиці. Якщо окремі питання здійснення цієї діяльності не врегульовані законом, то це в жодному випадку не може стати підставою для обмеження реалізації прав жителів міста на безпечне пересування містом, нешкідливе довкілля та на життя в сучасному місті.

Вичерпний перелік об’єктів благоустрою, визначений законодавством, не дозволяє віднести електросамокати до жодного з них, а тому наміри органів влади встановити заборону чи обмеження їх використання є неправомірними. Водночас, самокат є об’єктом права приватної власності, непорушність якого гарантується як національним законодавством так і міжнародними актами, згода на обов’язковість яких надана Україною.
Компанія Болт наголошує на необхідності дотримання принципу належного врядування місцевими органами влади, неприпустимості перешкоджанню здійсненню законної господарської діяльності чи посяганню на право приватної власності.

Продаж, прокат та керування електросамокатами та іншими видами персонального легкого електротранспорту (гіроскутери, моноколеса, тощо) наразі не є забороненим законодавчо видом діяльності в Україні (відповідно до статті 42 Конституції України та статті 3 Цивільного кодексу України діє принцип свободи підприємницької діяльності, яка не заборонена законом). Крім цього, право користувача керувати електросамокатом гарантоване ст. 19 Конституції України, яка передбачає, що для громадян діє принцип: все, що прямо не заборонено – дозволено.

Залучення КМДА інвестицій, в тому числі шляхом проведення конкурсів, відбувається на засадах добровільної участі в таких та не може ставити в залежність можливість реалізації нових проєктів приватними суб’єктами від здійснення владою інвестиційних заходів

Компанія відкрита до діалогу як з місцевою владою Києва для врегулювання цієї ситуації, так і для законодавчого врегулювання норм безпеки пересування персональним легким електротранспортом. Впевнені, ми прагнемо реалізувати одну і ту саму мету – зробити Київ зручним, безпечним та зеленим містом!

Давайте працювати разом