Що робити, якщо хостел у будинку заважає жити?

Березень 2021

– ВЛАДИСЛАВ ВЛАСЮК, адвокат, партнер “єПраво”, керівник першої практики urban law
Все більше людей, подорожуючи, віддають перевагу хостелам. Однак хостели почали розміщувати в багатоквартирних будинках, що може спричиняти проблеми для жителів інших квартир. Давайте розберемось із юридичною стороною розміщення хостелів та правами власників житла.
У 2019 році були прийняті нові Будівельні норми ДБН .2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення». Вони встановили заборону на розміщення хостелів та готелів в приміщеннях житлових будинків. Проте, ДБН поширюється лише на новобудови та на будівлі, які піддаються реконструкції чи капітальному ремонту. Більшість хостелів наразі знаходяться в будинках, які не підпадають під ці категорії.
Проте, ми можемо звернутись до норм Конституції, Цивільного Кодексу та Житлового Кодексу. Відповідно до ч.1 ст. 320 ЦК власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків встановлених законом. Відповідно до ч.1 ст. 383 ЦК власник має право використовувати помешкання для власного проживання чи проживання інших осіб. Частиною 2 цієї статті передбачається, що власник може здійснювати ремонт і зміни в квартирі на свій власний розсуд. Також ч.5 ст. 41 КУ передбачено, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян.
У відповідності до п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків власники зобов`язані використовувати приміщення житлового будинку за призначенням. Відповідно до статті 7 Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік (Закон України від 24.06.1981 р. № 5150-X) громадяни зобов`язані дбайливо ставитися до будинку, в якому проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення. Також житлові будинки та приміщення не можуть використовуватися з метою особистої наживи, одержання нетрудових доходів, а також на шкоду інтересам суспільства.

Відповідно до 5.31 ДСТУ 4527:2006 хостел (молодіжний готель) – це готель, у якому номери розташовані зазвичай за коридорною або блочною системою і який має умови для самостійного готування їжі та санітарно-технічні зручності на поверсі або у блоці; може організовувати харчування у закладі ресторанного господарства. Відповідно до ДБН В.2.2-20:2008 «Будинки і споруди. Готелі» наявність житлової та приймально-вестибюльної груп приміщень в готелі є обов`язковою. Готелі повинні бути функціонально і планувально відокремлені, ізольовані та забезпечені самостійними входами і комунікаціями (вертикальними і горизонтальними). Тобто, якщо відсутні такі входи\виходи, а також окремі комунікації, розташування хостелу не відповідає будівельним нормам.

Який алгоритм дій для жителів будинку, яких не влаштовує хостел:

  1.   Обговорити проблему з іншими жителями будинку і спробувати врегулювати ситуацію з власником хостелу. Сформувати колективне звернення до місцевої адміністрації стосовно врегулювання діяльності хостелу в будинку.
  2.   Звернутись до податкової служби з заявою про проведення перевірки законності ведення підприємницької діяльності власником хостелу. ДПС може встановити, чи сплачуються податки власником хостелу і чи взагалі в нього наявні необхідні дозвільні документи для тимчасового розміщення людей.
  3.   Звернутись в Держслужбу з надзвичайних ситуацій з проханням перевірити дотримання правил пожежної безпеки власником хостелу. Його можуть притягнути до відповідальності за відсутність належної протипожежної безпеки і припинити діяльність.
  4.   Необхідно фіксувати кожне правопорушення з викликом поліції з обов’язковим складанням протоколів про адміністративне правопорушення. Вони в майбутньому можуть стати доказом в суді проти власника хостелу.
  5.   Звертатись в суд. При цьому потрібно посилатись на ст. 13 ЦК (при здійсненні своїх прав та обов’язків особа зобов’язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб), ст. 15 ЦК (кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання), ст. 16 ЦК (припинення дії, яка порушує право), ст. 22/23 ЦК (відшкодування моральної та майнової шкоди у разі порушення прав особи), ч. 5 ст. 319 ЦК (власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян).

Враховуючи судову практику, яка сформувалась з цього питання, в позові необхідно: 

  1. Надати докази порушення власником хостелу прав інших мешканців будинку;
  2. Конкретизувати, які саме права та інтереси жителів будинку були порушені;
  3. Обґрунтувати, яким чином діяльність хостелу перешкоджає здійсненню прав власника будинку і чому потрібно усунути ці перешкоди;
  4. Позивачами повинні бути або місцева адміністрація, або жителі\житель будинку, а не керуюча компанія з обслуговування житлового фонду.

Хостели – чудовий формат для гостей міста. Однак, іноді ситуація перетворюється у перманентний конфлікт, який може мати правове вирішення – #urbanlaw.

Працюймо разом!