Штучний інтелект. Нариси щодо правового врегулювання.

Квітень 2020

– Віталій Власюк

Найперше, про що слід сказати: штучний інтелект (далі – ШІ) як явище має приблизно однакове розуміння в усіх державах. Усі ж держави погоджуються з виникненням цілого спектру питань, які потребують відповіді: етичність застосування ШІ, відповідальність ШІ, проблема національної безпеки та оборони, чи може штучний інтелект діяти проти інтересів людини і так далі.

Поняття штучного інтеллекту

Перш за все, слід визначити поняття штучний інтелект. Вважається, що вперше цей термін був запропонований 1956 року американським вченим-інформатиком Джоном Маккарті:

«Штучний інтелект – це наука та техніка створення інтелектуальних машин».

Власне, визначень наразі практично не існує. Водночас, розуміння поняття більш-менш стандартне: це інформаційні системи, здатні виконувати завдання, що за своєю складністю дорівнюють людським можливостям у вирішенні проблем і потребують відповідних алгоритмів для розпізнавання мовлення, візуального сприйняття та прийняття рішень (так!).

Cфери застосування ШІ

Сфери застосування ШІ потребують з’ясування, адже нас цікавитиме і відповідне правове врегулювання. Наведу кілька прикладів: Нетфлікс, Сірі, Гугл-перекладач. Не секрет також, що ШІ часто виступає агентом людини: пропозиція від Сірі «увімкнути будильник о 7–00» потребує схвалення людини, а далі Сірі дає відповідну вказівку, власне, будильнику. Помічали, що навігаційні програми часто пропонують їхати до певної точки (об’єкту) у певний час? Іноді – певних днів? Згодитися означає уповноважити ШІ звернутися до безпосередньо навігаційного алгоритму й поставити задачу, куди прокласти маршрут.

ШІ vs. права людини

Цікавою є проблематика, пов’язана з можливою дією ШІ проти інтересів людини, особливо в поєднанні з відомими законами робототехніки Айзека Азімова. Ця теза проходитиме червоною ниткою через все дослідження. І так, автор статті навіть не пробуватиме знайти відповідь на питання «що є інтересами людини» або, уточнено, чи може ШІ діяти проти інтересів одних людей в ім’я інтересів людей інших.

ШІ vs. трудове право

У трудовому праві, в широкому його сенсі, є ряд проблем. Так, ШІ дедалі ширше використовується для оцінки ефективності працівників. В окремих випадках – для їх звільнення, що породжує насамперед етичне застереження: чи може ШІ звільняти людину? Звільняти чи понижувати? Що це, зверхність робота чи неминучість еволюції? Порушення прав людини чи суто прагматизм в інтересах, власне, теж людини, але іншої?

ШІ vs.  COVID-19

Не можна не торкнутися особливо болісної теми, яка загострилася на період пандемії КОВІД-19. Автор зауважує, що на тлі великої кількості тяжких хворих лікарям неодноразово доводилося робити супер складний вибір: цього пацієнта ми рятуємо, а цього відкладаємо на потім. Потім могло й не настати. Так от уявімо, що вибір робить не людина, а ШІ. За своїми алгоритмами, розробленими, можливо, навіть не лікарями. Чи готове людство прийняти той факт, що умовний робот вирішує, кому жити, а кому померти?

Долучайтеся до обговорення матеріалу допису на Medium

Давайте працювати разом