Суд наклав арешт на активи Анатолія Шарія

Червень 2021

Печерський районний суд наклав арешт на активи Анатолія Шарія — засновника «Партії Шарія» та відомого блогера. Арешт відбувся на стадії досудового розслідування, тому ухвали немає в відкритому доступі, і точний перелік активів невідомий.

Як повідомляє журналіст Юрій Бутусов, йдеться про дві вілли в іспанській Таррагоні, банківські рахунки в Caixabank в Іспанії та Raiffeisen Bank у РФ, а також East-West United Bank S.A. у Люксембурзі.

Якщо дана інформація правдива, то суд в Україні наклав арешт на майно громадянина України, яке знаходиться під юрисдикціями інших країн. Проте невідомо, чи має Анатолій Шарій громадянство інших країн. Щоб виконати такий арешт, відповідні дії повинна вжити кожна з держав, під юрисдикцією якої перебуває арештований об’єкт: Іспанія, Люксембург та РФ.

Що буде з нерухомістю в Іспанії?

Ухвалу українського суду направлять через Офіс Генерального прокурора до Ради правосуддя Іспанії в порядку запиту щодо правової допомоги. Іспанська сторона повинна направити ці документи до внутрішніх органів — до Фіскальної служби та Міністерства юстиції.

Якщо арешт набере чинності, то проводити з нерухомістю комерційні операції буде заборонено. Наприклад, користуватися нею можна, а продавати чи здавати в оренду — ні. З банківським рахунком Caixabank інша ситуація. У разі позитивної реакції іспанських компетентних органів, запит українського Офісу Генпрокурора потрапить до банку. Там рахунок заблокують. Тому не вийде ані зняти кошти, ані поповнити рахунок.

Шарій не зможе зробити будь-яку серйозну покупку. Також істотно ускладниться оплата рахунків за комунальні послуги. Адже іспанці завжди прив’язують їх до рахунків, списання відбувається автоматично. А сплачувати паперові платіжки в касах дуже незручно.

Те саме стосується й рахунку в люксембурзькому банку. Проте російське відділення «Райффайзенгруп» може врятувати Шарія. Уряд РФ припис ОГПУ вірогідніше за все не виконає. Отже, карткою російського «Райффайзена» можна буде користуватися, зокрема — в Іспанії.

Також є важлива умова. На кожному з етапів забезпечення виконання арешту активів Шарія в Іспанії та інших юрисдикціях, синхронну роботу з Офісом Генпрокурора повинні продемонструвати українські слідчі та дипломати.

Якби український парламент підтримав законопроєкти про топових локальних юристів, тоді правоохоронці могли б скористатися підтримкою висококваліфікованих юристів. У закордонних юрисдикціях це є дуже доречним. Тим більше, що українське Агентство з розшуку та повернення активів (АРМА) займається чим завгодно, тільки не розшуком та поверненням.

Коментує Віталій Власюк, голова Асоціації з пошуку та повернення активів, адвокат:

«Арешти, безумовно, важливі, бо це перший крок до припинення політичної та інформаційної діяльності Шарія в інтересах кремлівських донорів. Але для того, щоб ця кампанія не видалася йому комариним укусом, українським слідчим треба в міжнародних юрисдикціях доводити або незаконність походження коштів, витрачених на придбання цих активів, або ж мати обвинувальний вирок по статті, якою передбачено конфіскацію майна. І перше, і друге є цілком реальним. Було б бажання.»

Працюймо разом!