Від 28 липня керуючий партнер єПраво Віталій Власюк бере участь у розробці Рекомендацій ЮНЕСКО щодо етичних аспектів штучного інтелекту

Липень 2020

– Віталій Власюк

Спеціальна група експертів для підготовки такого документу була створена у листопаді минулого року на Генеральній конференції ЮНЕСКО

Наразі проект документу (первісний варіант) проходить обговорення в ході онлайн-зустрічей та багатосторонніх консультацій. 28 липня Віталій Власюк долучився до експертного обговорення Рекомендацій у колі учасників країн Східної та Центральної Європи.

Рекомендації містять цінності і принципи використання штучного інтелекту, визначають сфери, де мають бути прийняті директивні заходи, інструменти для моніторингу і оцінки етичної складової політики держав-членів ЮНЕСКО в області штучного інтелекту.

 

Надзвичайно цікавим розділом проекту Рекомендацій ЮНЕСКО є “Забезпечення відповідальності, підзвітності і захисту особистої інформації.” Передбачається, що система штучного інтелекту не може бути наділена статусом юридичної особи. Відповідальність та підзвітність за рішення, які приймаються за допомогою штучного інтелекту, має покладатися на фізичну або юридичну особу. І це має бути враховано у нормативно-правовій базі держав-членів ЮНЕСКО.

Також попередньо у проекті встановлено підвищені вимоги до захищеності персональних даних та збереження права громадян “бути забутими”.

Державам рекомендується звернути особливу увагу на захист персональних даних, розголошення яких може нанести особі шкоду або моральні страждання. Ідеться про дані про кримінальні провадження, правопорушення, обвинувальні вироки, а також біометричні дані, дані про расову й етнічну приналежність, політичні переконання, релігію тощо“, – розповідає Віталій Власюк.

ЮНЕСКО радитиме державам залучати всі зацікавлені сторони в процес напрацювання національного правового регулювання – громадянське суспільство, юристів, інвесторів, розробників, виробників і користувачів ШІ.

Ухвалення Рекомендацій планується у вересні наступного року.

Давайте працювати разом