Як відбувається процес ратифікації Стамбульської конвенції в Україні?

Червень 2021

Стамбульська конвенція — масштабна та міжнародна угода щодо запобігання насильству стосовно жінок, зокрема — домашньому. Україна підписала конвенцію ще у 2011 році, проте парламент не ратифікував її. Серед інших держав, які підписали, але не ратифікували конвенцію: Болгарія, Хорватія, Чехія, Греція, Угорщина, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Словаччина, Велика Британія.
1 квітня 2021 року проєкт Закону України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» повернули на доопрацювання в Міністерство соціальної політики.
Нагадаємо цілі Стамбульської конвенції:
W
захист жінок від усіх форм насильства. Кримінальна відповідальність та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства,
W
заохочення рівності між жінками та чоловіками, у тому числі шляхом надання жінкам самостійності,
W
розробка заходів захисту всіх жертв насильства стосовно жінок і домашнього насильства та надання їм допомоги,
W
заохочення міжнародного співробітництва з метою ліквідації насильства стосовно жінок і домашнього насильства,
W
підтримка організацій та правоохоронних органів у комплексному підході щодо ліквідації насильства стосовно жінок і домашнього насильства.
Для суспільства важливе питання ратифікації. Адже у 2020 році петиція про ратифікацію Стамбульської конвенції зібрала понад 26 тисяч підписів на сайті Президента України. На рівні держави здійснюється багато заходів для прискорення ратифікації. Зокрема ухвалення Указу Президента України «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства».
Важливим кроком є приєднання до «Партнерства Біарріц», заснованого державами «Великої сімки» (G7). Мета партнерства — об’єднання зусиль для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. У рамках ініціативи Україна запустила урядову гарячу лінію з протидії домашньому насильству – 1547.
Уряд має план на 2021 рік, у якому передбачені заходи щодо ратифікації Конвенції про запобігання насильству стосовно жінок та домашньому насильству.
В Україні існує 304 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Також можна звернутися до десятиденних центрів для перебування постраждалих від насильства.
Куди звернутися у разі насильства?
W
102 ― Національна поліція України,
W
15-47 ― урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства,
W
116-123 або 0 800 500 335 ― «Ла Страда»,
W
772 або 0 800 500 225 ― Національна дитяча гаряча лінія,
W
мобільні бригади Міністерства соціальної політики в регіонах,
W
денні центри UNFPA,
W
@police_helpbot ― чат-бот у Telegram від МВС.
Також у 54 регіонах України запущений проєкт під назвою «Поліна». Це групи реагування, які обслуговують виклики по домашньому насильству.
Поліна — це абревіатура, або «поліція проти насильства».
Якщо ви потрапили в екстрену ситуацію, потрібно зателефонувати у поліцію і сказати кодове слово — Поліна.

Працюймо разом!