Залишилися без житла через аварії чи стихійне лихо: що робити і чим допоможе держава

Липень 2020

– Владислав Власюк

Люди, які втратили житло, від держави можуть отримати або грошову компенсацію, або ж інший будинок чи квартиру

В цьому році Україна як ніколи страждає від різних лих. В середині весни були пожежі, в яких постраждали сотні сімей. Уже в кінці червня в Карпатах повінь затопила понад тисячу будинків. У Києві вибух газу на Позняках зруйнував багатоквартирний будинок і забрав життя людей. На початку липня від пожежі постраждали і мешканці Нової Каховки, де чоловік підпалив свою квартиру, після чого вогонь перекинувся і на житло сусідів. Сайт “Сьогодні” розбирався, що робити українцям, які залишилися без житла, хто виплачує компенсації, і де постраждалі житимуть.

 

Куди звертатися людям, які втратили житло

В українському законодавстві передбачена процедура, за якою тим, хто втратив житло, держава повинна надавати допомогу. Питання відшкодування матеріального збитку і допомоги постраждалим в результаті надзвичайної ситуації врегульовані главою 17 Кодексу цивільного захисту України.

Стихійні лиха, аварії або інші небезпечні події, що загрожують життю і завдають значних матеріальних збитків, розглядаються в законодавстві як надзвичайна ситуація.

“Питання, пов’язані з відшкодуванням збитків та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, вирішують органи державної влади та місцевого самоврядування. На регіональному рівні – це місцеві державні адміністрації або місцеві ради”, – зазначають юристи.

Кому дають житло

Люди, будинки яких постраждали від пожеж, повеней чи інших надзвичайних ситуацій, можуть отримати різну допомогу від місцевої влади. Це може бути як грошова компенсація, так і надання житлоплощі. До того ж їм можуть надати безкоштовну медичну, психологічну, гуманітарну допомогу.

Якщо внаслідок надзвичайної ситуації житло було знищено або воно стало непридатним для проживання, постраждалих забезпечують житлом місцеві органи влади. Вони можуть:

- надати житлові приміщення з фонду житла для тимчасового проживання;

- надати житло, побудоване на замовлення місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання;

- побудувати житлові будинки для постраждалих;

- закупити квартири або житлові будинки.

Владислав Власюк адвокат, партнер компанії “єПраво”, зазначає, що такі заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

“Постраждалі, які проживали в житлі, що належало їм на праві приватної власності, можуть отримати грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок), але в такому разі житлом за рахунок держави вони не забезпечуються – тільки отримують грошову компенсацію”, – говорить Власюк.

Він додає, що якщо постраждалі жили в будинку або квартирі, що знаходиться в державній або комунальній власності, то вони взагалі не мають права отримати грошову компенсацію за квартиру (будинок), а можуть лише отримати аналогічне житло, яке їм запропонує адміністрація або відповідна місцева рада.

Кому і які компенсації дають

Житлом або грошима забезпечують тільки тих постраждалих, які добровільно передали зруйноване чи пошкоджене майно місцевим державним адміністраціям або органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання.

Власюк же пояснює, що, наприклад, в Києві, незалежно від того, в якому районі міста було розташоване житло, зруйноване в результаті надзвичайної ситуації, середня вартість будівництва одного квадратного метра загальної площі житла (з урахуванням ПДВ) становить 14 694 грн. І це далеко не відповідає фактичній вартості квадратного метра квартир в Києві, які продаються різними забудовниками, де ціни в середньому складають близько 25 тис. грн.

Повна версія на Сьогодні

Давайте працювати разом